EU:n tyyppihyväksymät vaa’at

Kultapiste käyttää ainoastaan EU:n tyyppihyväksymiä kultavaakoja. Tällä tavoin pystymme takaamaan tarkimman mahdollisen kullan punnituksen. Kaikki kultavaakamme ovat Inspectan tarkistamia ja Tukesin tyyppihyväksymiä.

Inspecta tarkistaa Kultapisteen vaakojen tarkkuuden

Inspecta esivakauttaa jokaisen Kultapisteen käyttämän vaa’an, ja tarkistaa kultavaakojen tarkkuuden tasaisin väliajoin. Tällä tavoin voit luottaa siihen, että kultaesineidesi punnitseminen tapahtuu tarkimmalla mahdollisella tavalla.

Kultavaa’an vaatimukset (Tukes)

Vakauslain mukaan myyntipaikalla ei saa pitää vakaamattomia mittauslaitteita ellei ole ilmeistä ettei niitä käytetä tuotteen hinnan määrittelyyn. Kultavaa’alta edellytetään muun muassa seuraavaa:

* luokan II tarkkuutta
* tyyppihyväksyntää

Lue mitä asiakkaamme sanovat

Nopeava, ystävällinen ja osaava asiakaspalvelu

Ystävällinen, asiantunteva ja auttavainen asiakaspalvelu heti ensimmäisen puhelun yhteydessä. Nopea toiminta ja asian viimeistely.

Riitta

Viisi tähteä

Palvelu oli ystävällistä, täsmällistä, nopeaa ja luotettavaa.

Olga

Hyvin toiminut ja hinta kohdillaan

Hyvin toiminut ja hinta kohdillaan.

Leena Kumpulainen